Dieta proteinowa

Zbliża się lato, a wraz z nim chcemy wyglądać pięknie i młodo. No i oczywiście chcemy pozbyć się nadmiaru kilogramów, których nabraliśmy w czasie zimy. Aby tego dokonać szybko i bezpiecznie musimy zastosować się do kilku ważnych zasad, ponieważ diety cud wyszły już z użycia. Być może dlatego, że po ich zakończeniu przybieraliśmy na wadze więcej, niż mieliśmy przed rozpoczęciem diety. Dlatego teraz rzadziej mówi się o stosowaniu diety, a częściej o racjonalnym żywieniu opracowanym przez specjalistów do spraw żywienia i dietetyków. Na rynku w tej chwili jest kilka rodzajów popularnych diet, które zrewolucjonizowały sposób walki z nadwagą. Od ciebie zależy, jaki sposób wybierzesz. Będzie to zapewne podyktowane tym, jaką masz nadwagę, ile kilogramów i w jakim czasie chcesz stracić i jak bardzo jesteś skłonna do wyrzeczeń.

Najnowsza dietą, która zrewolucjonizowała polski rynek jest dieta białkowa doktora Dukana. Dzięki tej diecie prawie błyskawicznie tracimy zbędne kilogramy – przez pierwsze pięć dni stosowania możesz ich zgubić aż trzy. W diecie ważne jest to, by przestrzegać jej poszczególnych etapów. Najpierw dozwolone są produkty tylko wysokobiałkowe, typu chudy ser, jogurt naturalny niskotłuszczowy, jajka, a także chuda wędlina, na przykład szynka lub polędwica. Dopuszczalne są również owoce morza, na przykład łosoś, krewetki, czy surimi. Z mięsa dozwolone jest spożywanie drobiu bez skóry, na przykład filetów, można je również zastąpić wołowiną.

Dieta podzielona jest na cztery etapy.

W pierwszym etapie odchudzania możesz spożywać tylko produkty proteinowe, czyli takie, które zawierają bardzo duże ilości białka. Dzięki temu bardzo szybko schudniesz, ponieważ organizm, żeby strawić białko potrzebuje dużego zaplecza energetycznego, a ponieważ nie dostarczasz mu węglowodanów, które byłyby nośnikiem energii z zewnątrz, to organizm musi wziąć ją ze środka organizmu. W ten sposób spalone zostają pokłady, które odkładały się w naszym organizmie od bardzo dawna. Pierwszy etap nie powinien trwać dłużej niż dziesięć dni, ponieważ organizm oprócz produktów wysokobiałkowych, będzie potrzebował również witamin, które musi czerpać z warzyw i owoców. Długość trwania pierwszego etapu uzależniona jest od ilości kilogramów, jakie chcesz zrzucić.

W kolejnym etapie wolno ci już wprowadzić warzywa, ale muszą one przeplatać się w diecie razem z białkiem. W czasie trwania tej diety musisz ustabilizować swój rytm, który będzie ci towarzyszył do momentu, w którym osiągniesz wymarzoną wagę. Może to być na przykład jeden dzień diety proteinowej, jeden dzień, w którym spożywasz warzywa i proteiny. Musi być zachowany jednak pewna regularność, której twardo należy się trzymać. Na tym etapie diety schudniesz nie więcej niż jeden kilogram na tydzień. Najlepsze jednak jest to, że nie trzeba ograniczać ilości pożywienia, ważne jest tylko, by nie jeść nieodpowiednich produktów.

W trzecim etapie diety przychodzi czas na utrwalenie wyników, czyli zadbanie o to, by zbędne kilogramy nigdy się już nie pojawiły. Przyjmuje się, że ta faza trwa po dziesięć dni na każdy utracony kilogram. W tej fazie oprócz diety warzywnej i wysokobiałkowej można włączyć jakiś owoc (oprócz banana), dwie kromki ciemnego chleba, dwa plastry sera żółtego. Raz w tygodniu możesz sobie pozwolić na dwie porcje gotowanego ryżu (najlepiej brązowego) lub makaronu. Możesz też pozwolić sobie na 2 posiłki królewskie, co oznacza, że możesz jeść, co chcesz. Warunek jest jeden- raz w tygodniu – najlepiej w czwartek musisz zjeść posiłek czysto białkowy.

Czwarty etap diety przewidziany jest na całe życie i oznacza stabilizację oraz zupełną zmianę nawyków żywieniowych. Według tych zasad musi pozostać jeden dzień, który będzie dniem typowo białkowym i w tym dniu nie możesz spożywać niczego innego, za to codziennie musisz przyjmować trzy łyżki otrąb. Dodatkowo w każdej z faz musisz wypijać przynajmniej 1,5 litra wody (choć oczywiście im więcej, tym lepiej). Dieta ta nie jest polecana osobom, które z różnych względów nie mogą przyjmować tyle płynów, a także cukrzykom, tym, którzy maja problemy z nerkami i tarczycą. Trzeba sobie zdawać sprawę z faktu, że dieta ta wpływa na trawienie i może powodować zaparcia.

A może stosowałaś już tą dietę i chciałabyś podzielić się jej efektami. Może to kogoś zachęci, albo wręcz prz

Be the first to comment on "Dieta proteinowa"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*