Szampańska zabawa w sylwestra, a na drugi dzień… Sposoby na kaca

Sylwestrowa noc to jedna z tych imprez, których nie da się uniknąć i na których pije się więcej niż zwykle alkoholu. Zarwana noc, zmęczenie, długie przebywanie w dusznych pomieszczeniach, drinki… Jak na drugi dzień przyspieszyć powrót do normalnego funkcjonowania?

Przez dolegliwości potocznie zwane kacem, zwykle chcemy jak najszybciej zapomnieć o imprezie sylwestrowej. Bawiąc się, pozwalamy sobie na więcej, ze względu na to, że taka wyjątkowa i jedyna noc w roku. Tańczymy, pijemy różne drinki, a impreza zazwyczaj kończy się rano.

Podstawowy problem to zmęczenie, pamiętajmy, żeby maksymalnie się wyspać. Pozwólmy organizmowi w spokoju przetrawić alkohol. Trzeba pamiętać o uzupełnianiu płynów przed snem. Najlepiej przy łóżku postawić sobie butelkę wody, aby w razie przebudzenia móc się napić i wrócić do spania. Przed snem można napić się napoju izotonicznego , który uzupełni w organizmie niezbędne witaminy i mikroelementy.

Dobrą metodą jest na przemian zimny i gorący prysznic. Ciepła woda rozluźnia mięśnie i ułatwia zasypianie, a zimna usuwa zmęczenie i daje orzeźwienie.

Jeśli obudzi nas ból głowy, zafundujmy sobie wysiłek aby wypocić resztki alkoholu z organizmu. Na sam ból głowy najlepsze będą tabletki, które przyspieszą powrót do równowagi.

Trzeba też zadbać o cerę, która po takiej nocy jest szara i wygląda na zmęczoną, a jej pory są rozszerzone. Na początek weź zimny prysznic, który obkurczy naczynia krwionośne i zredukuje zaczerwienienia. Następnie zrób skórze szybki, regenerujący masaż wokół oczu, który pobudzi krążenie, a w efekcie zlikwiduje opuchliznę. Możesz także zastosować okłady ze świeżego ogórka. Najlepiej wklep nawilżający krem do twarzy z odżywczą porcją witamin.

Pijąc soki i napoje, powinniśmy zwrócić uwagę na te, zawierające potas i magnez, gdyż alkohol wypłukuje te pierwiastki z organizmu, na przykład sok pomidorowy. Tradycyjne metody mówią też o wypiciu soku z kapusty, kefiru.

Trzeba pamiętać, że alkohol utrzymuje się w organizmie przez wiele godzin, dlatego nie wolno prowadzić samochodu od razu, a nawet po kilkugodzinnym śnie. Na stronach internetowych można znaleźć kalkulatory, które obliczają mniej więcej ilość alkoholu we krwi. Można też wybrać się na komisariat i tam na fachowym sprzęcie dokładnie sprawdzić stan trzeźwości.

Podczas samej imprezy lepiej nie przesadzać z ilością alkoholu, dobrze też dużo się ruszać, pozwoli to pozbywać się promili już w trakcie zabawy. Lepiej też nie mieszać różnego rodzaju alkoholów. Większy ból głowy spowodowany jest też przez przebywanie w dusznych pomieszczeniach. Jeszcze gorzej jest, kiedy palimy papierosy. Wtedy wszystko się potęguje.

Według naukowców, nasilanie się kaca idzie w połączeniu z ilością metanolu w spożytym alkoholu. Proporcjonalnie najmniej ma go spirytus, potem czysta wódka wysoko gatunkowa. Najwięcej zaś jest go w winie.

Na rynku, w ostatnim czasie, pojawiło się sporo preparatów, które mają zabezpieczać przed niepożądanym kacem. Jednak należy pamiętać, aby zażywać je przed imprezą, a nie w trakcie. Ich skuteczność nie jest potwierdzona, część osób jest nimi zachwycona, a u niektórych tylko potęguje nieprzyjemne dolegliwości.

Aby złagodzić dolegliwości związane z kacem warto zażywać suplementy diety, które uzupełnią niedobory witamin i minerałów.

Na koniec, życzymy wszystkim szampańskiej zabawy oraz szczęśliwego Nowego Roku!

 

Be the first to comment on "Szampańska zabawa w sylwestra, a na drugi dzień… Sposoby na kaca"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*